Bitwy i potyczki Powstania Styczniowego 1863-1864

Stanisław Zieliński

Premiera książki: Czerwiec 2017

W nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku stutysięczną armię rosyjską w Królestwie Polskim zaatakowało niespełna sześć tysięcy prawie bezbronnych i niewyszkolonych powstańców. Niewiele wskazywało, że rozpoczęło się powstanie, które przejdzie do historii jako największy zryw zbrojny Polaków przeciw zaborcy. Ogółem przez powstańcze szeregi przewinęło się dwieście tysięcy ochotników, w tym dwanaście tysięcy z pozostałych dwóch zaborów oraz czterystu cudzoziemców. Stoczyli oni około tysiąca dwustu mniejszych i większych bitew i potyczek w Królestwie, na Litwie, na Białorusi i w części Ukrainy. Większość z nich wobec miażdżącej przewagi nieprzyjaciela została przegrana, ale powstańcze oddziały utrzymały się aż do wiosny 1864 roku.

Po klęsce Powstania Styczniowego nastąpiły straszliwe represje i masowy odwrót polskiego społeczeństwa od idei walki zbrojnej. Jednak po wybuchu pierwszej wojny światowej okazało się, iż pamięć o partyzantach roku 1863 nie została całkiem pogrzebana – ich walka inspirowała między innymi brygadiera Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego…

Dzięki benedyktyńskiej pracy Stanisława Zielińskiego możemy przejść szlak powstańczych oddziałów dosłownie dzień po dniu i krok po kroku, docierając do najdalszych zakątków i często już nieistniejących miejscowości ówczesnej Rzeczypospolitej.

Stanisław Zieliński (1880–1936) – działacz niepodległościowy, dziennikarz, a przede wszystkim bibliotekarz w Muzeum Narodowym Polskim w szwajcarskim Rapperswilu. Po przewiezieniu zbiorów biblioteki rapperswilskiej do Polski w 1927 roku i złożeniu w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie, Stanisław Zieliński aż do swej śmierci był ich kustoszem. To właśnie dzięki nim powstała ta znakomita książka.

B5, stron 680, okładka miękka

Cena: 55 zł.